Angular mı React mı Kullanmalısınız? - Öner Bilişim
Demo Talep Edin

Angular mı React mı Kullanmalısınız?

Aslına bakacak olursak iki uygulama da dünyada oldukça popüler olan frameworklerden birisidir. React, kullanıcı arayüzü oluşturmaya yarayan bir JavaScript kütüphanesidir.Angular ise TypeScript ile yazılmış, SPA(Single Page Application) oluşturmamızı sağlayan açık kaynaklı bir JavaScript frameworküdür. Tabi ki amaca ve projeye göre hangi programı kullanacağınız değişecektir fakat iki programında olumlu veya olumsuz yönlerini gelin birlikte karşılaştıralım.

  • Öncelikle Angular daha complex bir frameworktür ancak bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Yani Angular tam donanımlı bir framework iken React sadece bir User-Interface kütüphanesidir.

Daha günlük hayattan bir örnek verecek olursak, diyelim ki bir ağaç evi inşa edeceksiniz ve bu evi inşa etmek için bir çok malzemeye ihtiyacınız olacak. Bu noktada React size testere ve birkaç çivi veriyorken, Angular ise size testere, matkap, çekiç gibi bütün ihtiyacınız olan malzemeleri verecektir.

  • İkisi de açık kaynak kodlu bir programdır.
  • Angular ,daha derli toplu, anlaşılır şekilde kod yazmanıza olanak sağlar.
  • Angular Google tarafından desteklenirken, React Facebook önderliğinde geliştirilmiştir.
  • Angular Frameworkü MVC mimarisine dayanmaktadır, React ise UI(User-Interface) kütüphanesidir.

İki uygulamada dünyada oldukça popüler olmakla birlikte Google trendlere göre React Angular’dan daha fazla araştırılmaktadır. Hatta AngularJS geliştirilmeden önce ReactJS Google tarafında oldukça fazla incelendiği bilinmektedir. Hangisinin kullanılacağı konusuna tekrar dönecek olursak bu amaca ve projeye göre değişecektir. Ancak hangisinin daha kolay öğrenilecek derseniz ikisi de JavaScript tabanlı olduğundan JavaScripti iyi şekilde bilmek öğrenme yolunda oldukça fayda sağlayacak olup işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Haberdar olun.

Öner Bilişim yenilikleri ve iş çözümlerine ilişkin gelişmelerden haberdar olun.