Docker Hakkında Merak Edilen 10 Soru - Öner Bilişim
Demo Talep Edin

Docker Hakkında Merak Edilen 10 Soru

1- DOCKER NEDİR

Docker, geliştiriciler için tasarlanmış bir containerization (konteynerleştirme) teknolojisidir. Docker, virtualization (sanallaştırma) teknolojisini kullanan sanal makineleri hızla geçmiş ve günümüzde en çok kullanılan alt yapı teknolojisi olmuştur.

2- Sanallaştırma ve Konteynerleştirme Nedir?

Sanallaştırma bilgisayar biliminin genel olarak işletim sistemleri üzerine kullandığı bir terimdir ve bir şeyi fiziksel olarak gerçekleştirmeden simüle etmek anlamına gelir. Örnek vericek olursak windows sistemini donanıma fiziksel olarak kurmadan sanki windows sistemi o donanımın üzerinde çalışıyormuş gibi simüle etmeye denebilir. Bu şekilde aynı kategorideki birden fazla uygulamayı aynı bilgisayar üzerinde çalıştırmamızı ve kullanmamızı sağlar.

Peki Containerization (konteynerleştirme) nedir birazda bundan bahsedelim. Konteynerleştirme işletim sistemi seviyesinde yapılan sanallaştırmaya denir. Konteynerleştirmek her uygulama için ayrı sanal makine kurma derdinden bizi kurtarır. Yani aynı işletim sisteminde istediğimiz kadar ve istediğimiz virtualization seviyesinde uygulama barındırmamızı sağlar. Konteynerleştirme gerektiğinde sadece istenilen kaynakları ortak olarak kullanmamızı sağladığı için performans olarak sanal makineleri de bir hayli geçmiştir. Bu bahsettiğimiz konteynerleştirme teknolojisinin en yaygın olarak kullanılan hali Docker’dır.

Docker Nasıl Çalışır

Docker Nasıl Çalışır

3. Docker Nasıl Çalışır?

Konteynerleştirme teknolojisi için çok önemli olan Docker’dan bahsettik. Peki Docker nasıl çalışır? Docker, bağımsız olarak çalışarak işlemleri ayrıştırmak için Linux çekirdeği ve Linux çekirdeğinin özelliklerini kullanır. 

Docker görüntü tabanlı bir dağıtım modeli sunar. Bu model bir uygulamayı veya hizmet kümesini birden çok ortamdaki bağlayıcılar ile paylaşımı kolaylaştırır. Docker bu ortam içindeki uygulamayı dağıtmayı otomatikleştirir. 

Docker kullanıcılara, uygulamalara kolay erişim, hızlı dağıtım yapma ve sürüm dağılımını kolay kontrol etme imkanı sağlar.

4- Docker Üzerinde Hangi işletim Sistemleri Çalışabilir

Docker üzerinde Ubuntu, CentOS, Fedora, Debian, Oracle Linux, RHEL ve SUSE gibi Linux dağıtımları çalışır. 

5- Neden Docker Kullanmalısınız?

Docker’ın üzerine kurulduğu Linux konteyner teknolojisi  Linux karneline 2008 yılında eklenmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji ile Docker işletim sistemi seviyesinde bir sanallaştırma sağlamıştır. Bu sayede bütün Docker konteynerleri aslında sadece kendileri üzerinde bulundukları işletim sistemi ile iletişimdeymiş gibi düşündükleri için birbirlerinden izole şekilde aynı ortamda çalışıyorlar ve sadece kullanıcı istediği zaman birbirleri ile iletişime geçiyorlar. Bu güvenlik açısından Docker’a büyük bir artı sağlıyor. Bunun yanı sıra kaynak kullanımını geliştirerek daha hızlı kod göndermemize, kodu sorunsuz bir şekilde taşımamıza ve tasarruf etmemize katkı sağlıyor.    

6- Docker’in En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Docker’ın en önemli özellikleri olarak şunlardan bahsedebiliriz:

Akıllı güvenlik yöntemi sağlaması

Yönlendirme ağı sunması

Güvenilir bir şekilde hizmet vermesi

Gelişmiş üretkenliğe sahip olması

7- Docker’in Dezavantajları Nelerdir?

Docker’ın diğer konteyner teknolojilerinden daha kullanışlı olduğunu ve dikkate değer bir önemi olduğunu biliyoruz. Ancak ne kadar çok avantajı olsa da  Docker’ın bazı dezavantajları da var. Bu dezavantajlardan bazılarına bakalım:

Her uygulama konteyner teknolojisi ile uyumlu değildir.

Docker, diğer konteyner teknolojilerine bakarak daha pahalı olabilir.

Kapsayıcılar bellek tüketebilir.

Docker, etkin olmayan düğümler için yeniden zamanlama sağlamaz.

8- Docker Hub Nedir?

Docker Hub, büyük topluluk hizmetlerinden biridir. Docker tarafından sunulmuştur. Docker’ın kapsayıcıları için geniş bir kütüphane koleksiyonudur. Docker Hub, farklı kullanıcıların oluşturduğu Docker görüntülerini (Docker Image) indirmemize yardımcı olan bulut üzerinde bir kayıt defteridir. 

9- Docker Image Nedir?

Docker Image’ı şablon olarak tanımlayabiliriz. Docker üzerinde çalıştırmak için oluşturacağımız konteynerlere gerekli olan şablonlara Docker Image diyoruz. Docker Image, Docker’a yeni başlayanlar için önemli bir noktadır. Docker Image kullanarak birden çok konteyner oluşturabiliriz. Kendi Image’lerimizi oluşturabildiğimiz gibi başkalarının da oluşturduğu Image’leri görebilir ve kullanabiliriz. Kendi Image’lerimizi oluştururken Docker File’a ihtiyaç duyarız. 

10- Docker File Nedir?

Docker File az önce de anlattığımız gibi kendi oluşturacağımız Docker Image’lerimiz için gerekli bir metin belgesidir. Docker File’a bir komut girdiğimizde Image için bir katman oluştururuz. Docker File’a hangi Image’i oluşturacağımızı yazarız ve bu Image’in hangi uygulamalara hangi parametrelerin çalışacağını yazarız. Kısacası Docker File, Docker Image oluşturmak için önemli bir noktadır.

Haberdar olun.

Öner Bilişim yenilikleri ve iş çözümlerine ilişkin gelişmelerden haberdar olun.