İnsan Kaynakları Yazılımlarının Faydaları Nelerdir? - Öner Bilişim
Demo Talep Edin

İnsan Kaynakları Yazılımlarının Faydaları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yazılımlarının Faydaları Nelerdir?

Bir işletmedeki çalışan sayısının artması ile birlikte insan kaynakları süreçlerinin yönetimi klasik yöntemlerle gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu noktada işletmeler için büyük kolaylıklarla birlikte ik yönetiminin daha profesyonel ve doğru yapılmasını sağlayacak yönetim sistemleri bulunmaktadır. İK yönetim sistemleri, bir işletmedeki özlük yönetimi, izin yönetimi, performans yönetimi, vardiya yönetimi gibi işletme için kritik süreçlerin hatasız ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi önemli faydalar sağlamaktadır. Eğer büyüyen bir işletmede IK’dan sorumluysanız ya da hali hazırda ölçeklenmiş bir firmadaysanız gündeminizde insan kaynakları programlarının olması kaçınılmazdır.

İnsan Kaynakları Programının Faydaları

İşletmeniz için doğru veriler ışığında verimli çıktılar elde etmek için bir IK programına ihtiyacınız olduğunu anlatmıştık. Şimdi bu programlar ile elde edeceğiniz faydanın neler olduğuna değineceğiz. Bir İnsan Kaynakları Yazılımı ile işletmenizde 360 derece personel yönetimi yaparken aynı zamanda benzersiz içgörüler elde ederek şirketinizin geleceğine dair kararlar almada önemli bir kaynak oluşturmuş olursunuz. Yani IK programları sadece bir süreci yönetmekle sınırlı kalmayıp size çok daha geniş imkanlar sunmaktadır. Peki bunları hangi öne çıkan özellikleri ile yapabilirsiniz?

Başlıca Faydalar;

  • Çalışanlarınızı daha iyi tanımanızı sağlayarak onların yetkinliklerine göre daha fazla fayda elde etmenizi sağlar.
  • Sorun çözme noktasında yeteneklerinizi artırırken daha doğru kararlar almanızı sağlar.
  • Personel yönetme maliyetlerinizi azaltmanızı sağlar.
  • İşletmenizde daha iyi bir iletişim kurulmasını sağlar.
  • Tüm İK süreçlerinizi mekan bağımsız yönetebilirsiniz.
  • Çalışanlarınızın iş tatminini yükseltebilirsiniz.

Kurum Kültürüne Uygun Uyarlanabilir Altyapı

Şirketinizdeki IK süreçleri diğer firmalar ile aynı olmak zorunda değildir. Genel olarak büyük şirketlerde IK süreçleri diğer firmalardan ayrılan noktalara sahiptir. Örneğin şirketinizin işe alım süreçlerindeki uygulamaları diğer firmalardan ayrışan noktalara sahip olabilir. İyi bir IK programı bu ihtiyacınızı karşılayacak şekilde yapılanabilir.

Yetkilendirme İmkanı

Şirketinizdeki tüm çalışanlar aynı yetki ve sorumluluklara sahip değildir. Bu program ile personelinizin ünvanlarını hiyerarşik olarak ayarlayabilir, yetkilerini düzenleyebilirsiniz

Modüler Altyapı ile İhtiyaca Göre Uyarlama

Yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz gibi her bir firmanın hem sektörüne hem de kültürüne göre ihtiyaçları farklı olabilir. Bu da ihtiyacınız olan IK programının işletmenizdeki süreçler için tam uyumlu hale getirilebilir hale gelmesi gerektiğini gösterir. Örneğin şirketinizde sektörünüze bağlı olarak bir eğitim modülüne ihtiyacınız yoksa bu modülün programınızda durmasına ve ona ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Daha Sosyal Bir Şirket

Şirketinizde çalışan insanları bir araya toplamak, kurum aidiyetini yükseltmek ve dolayısıyla da daha nitelikli çıktılar elde etmek için çalışanlarınızın birbiri ile uyumlu çalışması gerekir. Şirketinizde sağlam bir organizasyon yapısı kurmak için IK programları size yardımcı olabilir.

Yeteneklere Daha Fazla Odaklanın

Bir IK programı ile personelin yetenekleri doğrultusunda terfilerini planlayabilirsiniz. Bununla birlikte çalışanların hangi konularda daha fazla yetenekli olduğuna verisel olarak elde edebilir, doğru kişileri doğru pozisyonlarda istidam edebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Yazılımları için eklenebilecek daha birçok fayda bulunsa da şirketiniz için öne çıkanları listelemeye çalıştık. Eğer şirketinizde bir İnsan Kaynakları Yazılımı ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız yukarıda listelediğimiz birçok faydaya ek olarak işletmenizdeki verimliliği artıracak birçok özelliği bulunan BilişimHR İnsan Kaynakları Yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz. BilişimHR’ı denemek için tıklayın.

Haberdar olun.

Öner Bilişim yenilikleri ve iş çözümlerine ilişkin gelişmelerden haberdar olun.